VII Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

W dniu 28 października w  Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie odbył się wojewódzki etap VII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, którego organizatorem jest krakowska fundacja „Zawsze Warto” wraz ze Stowarzyszeniem Polonistów, a wojewódzkim koordynatorem – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Strzyżowskie liceum już po raz drugi jest koordynatorem wojewódzkim tego przedsięwzięcia odbywającego się w siedmiu województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, lubelskim i świętokrzyskim.
W etapie szkolnym Dyktanda uczestniczyło co prawda znacznie mniej osób niż w ubiegłym – jubileuszowym dla wolności Polski roku, ale i tak liczby są imponujące. W trzech kategoriach: klas IV-VI szkół podstawowych, klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wzięło udział 1701 uczniów ze 122 szkół, w tym ponad 70 uczniów liceum.
Zmagania konkursowe oficjalnie rozpoczął Wicestarosta Strzyżowski, który życzył piszącym samych pozytywnych wrażeń, a treść Dyktanda czytali: Urszula Mendelowska – szkolny koordynator Dyktanda Niepodległościowego w strzyżowskim liceum oraz Mirosław Czarnik – dyrektor LO, koordynator wojewódzki. Uroczyste podsumowanie tej inicjatywy służącej dbałości o polską mowę, w trakcie której odbędzie się także wręczenie nagród zwycięzcom, będzie mieć miejsce 22 listopada w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.