I Powiatowe Dyktando Patriotyczne w CKP Dobrzechów

1 marca 2018 r. w Auli Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie przeprowadzone zostało I Powiatowe Dyktando Patriotyczne, do pisania którego usiadło 100 osób reprezentujących wszystkie pokolenia społeczności powiatu strzyżowskiego (seniorzy, osoby dorosłe, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna), w tym m.in. przedstawiciele Honorowego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 250-lecia Konfederacji Barskiej, samorządowcy, seniorzy, dyrektorzy przedszkoli, szkół oraz jednostek powiatowych, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, służby mundurowe, a także młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wraz z opiekunami.

I Powiatowe Dyktando Patriotyczne zorganizowane zostało przez Powiat Strzyżowski i Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 250 – lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Autorem tekstu dyktanda był językoznawca, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, Kierownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Program imprezy, oprócz zmagań z polską ortografią i interpunkcją, przewidywał m.in.:

• wykład na temat roli języka polskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości,
  • wystrzał armatni i salwę z broni palnej dla uczczenia zawiązania Konfederacji Barskiej,
  • występ grup rekonstrukcyjnych,
  • część artystyczną – patriotyczną w wykonaniu przedszkolaków ze strzyżowskich przedszkoli oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Strzyżowie,
  • recytację poezji patriotycznej przez uczniów Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie.

W kategorii gimnazjów najbardziej biegłymi znawcami ortografii okazały się:

• Łucja Szopa ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku,
    • Aleksandra Tęczar z Zespołu Szkół w Dobrzechowie
    • Karolina Godek ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku,

Mistrzem ortografii w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został:

• Mateusz Wiater z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie,

zaś wicemistrzami:

• Agata Froń z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie,
    • Mateusz Kuczek z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie,

W kategorii „dorośli” zwyciężyła:

1. Anna Borkowska,
  2. Katarzyna Majewska-Żydzik