Wydarzenia 2019/2020

W dniu 04.02.2020 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego odbył się pokaz z zakresu termokurczliwego systemu mocowania narzędzi obróbczych do obrabiarek CNC. Metoda ta pozwala na zredukowania bicia osiowego narzędzi w oprawce.
Szkolenie podzielone było na dwie części: praktyczną z pokazem mocowania i pomiarem bicia osiowego narzędzia oraz teoretyczną z wyjaśnieniem zalet oraz wad tego systemu. Pokaz przeprowadzony został przez przedstawicieli firmy Hahn+Kolb, którym dziękujemy za możliwość poznania technologii nie stosowanej jeszcze w CKZ Dobrzechów.

Firma  Bracia Sp. z o.o. współpracująca z Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie została wyróżniona w kategorii podmiot gospodarczy mikro lub mały w konkursie BIZNES KLASA 2019. Firma Bracia Sp. z o.o. ma podpisaną umowę o współpracę z CKZ w Dobrzechowie od 2016 roku. W tym okresie cyklicznie przyjmuje uczniów na praktyki zawodowe i staże (dodatkowa umowa zlecenie w okresie wakacji), które odbywają się w hucie stali w Niemczech. Realizowany zakres materiału jest bardzo interesujący. Uczniowie mają możliwość poznania produkcji stali od początku aż do gotowego wyrobu. Wynagrodzenie za okres pracy na praktykach i stażach to 1200 euro brutto. Dodatkowo w trakcie praktyk i staży uczniowie są wyposażani bezpłatnie w niezbędną odzież i obuwie robocze. Mają bezpłatne zakwaterowanie i transport do miejsca zatrudnienia i z powrotem. W okresie przebywania w Niemczech uczniowie mają także organizowane wycieczki krajoznawcze. Firma wspiera także finansowo CKZ w Dobrzechowie poprzez bezpłatne przekazywanie sprzętu i materiałów do nauki zawodu.

5 grudnia 2019 roku Pan Jacek  z firmy Federal-Mogul po raz kolejny odwiedził Centrum Kształcenia Zawodowego aby przeprowadzić techniczne szkolenie dla uczniów i nauczycieli w zawodach związanych z naprawa pojazdów samochodowych. Tym razem tematem szkolenia był układ kierowniczy i zawieszenia w pojazdach samochodowych. Prowadzący oprócz bardzo bogatej wiedzy, przekazał nam również częste błędy popełniane podczas montażu elementów tych układów, a także różnice w budowie, jakie stosują różni producenci podzespołów.

W dniu 23 listopada 2019 r. w Jarosławiu odbyły się eliminacje do finału VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, w których wzięli również udział nasi uczniowie: Przemysław Bielański, Damian Szczygieł, Karol Kowalczyk. Drużyny konkurowały między sobą w trzech konkurencjach:

-największa moc,
-obroty przy obciążonym wale maszyny,
-moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

W dniu 28 października w  Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie odbył się wojewódzki etap VII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, którego organizatorem jest krakowska fundacja „Zawsze Warto” wraz ze Stowarzyszeniem Polonistów, a wojewódzkim koordynatorem – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. Strzyżowskie liceum już po raz drugi jest koordynatorem wojewódzkim tego przedsięwzięcia odbywającego się w siedmiu województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, dolnośląskim, opolskim, lubelskim i świętokrzyskim.
W etapie szkolnym Dyktanda uczestniczyło co prawda znacznie mniej osób niż w ubiegłym – jubileuszowym dla wolności Polski roku, ale i tak liczby są imponujące. W trzech kategoriach: klas IV-VI szkół podstawowych, klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wzięło udział 1701 uczniów ze 122 szkół, w tym ponad 70 uczniów liceum.
Zmagania konkursowe oficjalnie rozpoczął Wicestarosta Strzyżowski, który życzył piszącym samych pozytywnych wrażeń, a treść Dyktanda czytali: Urszula Mendelowska – szkolny koordynator Dyktanda Niepodległościowego w strzyżowskim liceum oraz Mirosław Czarnik – dyrektor LO, koordynator wojewódzki. Uroczyste podsumowanie tej inicjatywy służącej dbałości o polską mowę, w trakcie której odbędzie się także wręczenie nagród zwycięzcom, będzie mieć miejsce 22 listopada w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

10 października 2019 roku Pan Jacek z firmy Federal-Mogul przeprowadził dla nas szkolenie przekazując niesamowicie bogatą wiedzę na temat układów hamulcowych. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się między innymi z najczęstszymi błędami popełniany podczas montażu tarcz i klocków. Serdecznie dziękujemy Panu Jackowi, no i oczywiście zapraszamy do nas z kolejnymi tematami.

W dniach 2-12 października w Centrum Kształcenia Zawodowego w wyniku wymiany doświadczeń przebywają uczniowie wraz z opiekunami z Hiszpanii. Celem ich wizyty jest poznanie naszych metod i zasad nauki zawodu. Dwóch uczniów kształci się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych i odbywa zajęcia praktyczne w Centrum Kształcenia Zawodowego, natomiast uczniowie kształcący się w zawodzie kelner odbywają naukę u pracodawcy współpracującego z CKZ, restauracji Mohito.  Nasi uczniowie mogą w ten sposób poszerzyć swoje doświadczenie z wykorzystaniem języka obcego podczas pracy.

11 września 2019 roku, w Centrum Kształcenia Zawodowego odbyła się próbna ewakuacja uczniów i pracowników na wypadek pożaru.  Korzystając z obecności firmy specjalistycznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pokazano uczniom oraz pracownikom zasady posługiwania się gaśnicami oraz wyjaśniono różnice w ich typach i oznaczeniach.