Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie

Nowa sala gimnastyczna i laboratorium w Zespole Szkół w Stępinie

Gmina Frysztak realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich pn. „Rozwój kształcenia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie poprzez rozbudowę sali gimnastycznej i powstanie laboratorium odnawialnych źródeł energii w pracowni przyrodniczej”. Całkowita wartość projektu wynosi 1 842 749,77 zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 997 240,54 zł. Partnerem projektu jest Powiat Strzyżowski, w imieniu którego działa Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie

W dniu 12 stycznia 2016 r. Gmina Frysztak złożyła wniosek o dofinansowanie na realizację projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, osi priorytetowej IV Spójność Przestrzenna i Społeczna, Działanie 6.4 Infrastruktura edukacyjna, Poddziałanie 6.4.3. Szkolnictwo Ogólne. Cel ogólny projektu brzmi: „Stworzenie trwałej i nowoczesnej placówki edukacyjnej umożliwiającej równy dostęp dzieci i młodzieży do wysokiej jakości oferty edukacyjnej”. Partnerem projektu jest Powiat Strzyżowski, w imieniu którego działa Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie. Projekt  zakłada wdrożenie przedsięwzięć ukierunkowanych na rozwój kształcenia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie. Zakres projektu obejmuje m.in. rozbudowę sali gimnastycznej i połączenie jej z istniejącym budynkiem oraz utworzenie laboratorium odnawialnych źródeł energii w pracowni przyrodniczej.

Poprzez realizację projektu dzieci i młodzież ze szkoły w Stępinie uzyskają dostęp do nowoczesnej, o właściwych parametrach sali gimnastycznej. Nowe przestrzenie do rozwoju aktywności fizycznej uczniów (duża i przestronna sala gimnastyczna) pozwolą wzbogacić ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych, po wielu latach prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w małej sali, pochodzącej jeszcze z lat 60-tych XX w. Pracownia przyrodnicza zyska materiały dydaktyczne oraz sprzęt komputerowy, które będą służyć popularyzacji metod zrównoważonego korzystania z zasobów środowiska oraz pozyskiwania i zastosowania  energii z odnawialnych źródeł.

W ramach projektu od podstaw wybudowano nowy obiekt sali sportowej na działce przy szkole zakupionej przez Gminę Frysztak. Zakres prac zakładał m.in. roboty ziemne, fundamenty, ściany, stropy i schody, konstrukcję dachową, stolarkę okienną i drzwiową, tynki wewnętrzne, okładziny i malowanie, posadzkę sali gimnastycznej, posadzki na zapleczu i komunikacji, elewację, roboty zewnętrzne (płytka odbojowa i wejścia do budynku). Zakupiono także sprzęt sportowy, dokonano montażu instalacji (odgromowej, sanitarnej, wodno-kanalizacyjnej i ciepłej wody, hydrantowej, centralnego ogrzewania i wentylacyjnej oraz instalacji solarnej z elementami systemu fotowoltaicznego jak również urządzeń do prowadzenia wizji monitorującej).

Do dyspozycji Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie została oddana sala gimnastyczna  o powierzchni użytkowej 458,35 m2. Nowy obiekt jest wyposażony w urządzenia do gry w koszykówkę, piłkę siatkową i piłkę ręczną. Ponadto w ramach projektu zakupiono pomoce dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli, tj. m.in: laptopy, rzutnik multimedialny z ekranem, lupy, pudełko do obserwacji okazów (w zestawie z 3 lupami i miarką  z podziałką do określenia wielkości obrazu), lornetkę, mikroskopy (w tym z okularem cyfrowym), kompasy, globusy (indukcyjne, fizyczne, podświetlane), szkielet człowieka z ruchomymi elementami w skali 1:1, program multimedialny do przyrody dla klas 4-5 szkoły podstawowej, próbki skał i minerałów (50-60), zestaw eksperymentalny, szkolną stację pogodową z wiatromierzem i 2 kamery.

Nowa sala gimnastyczna oraz zakupione wyposażenie szkoły pozwoli na prowadzenie zajęć wychowania fizycznego, jak również lekcji z przedmiotów przyrodniczych na wysokim poziomie dla uczniów ze Stępiny, Chytrówki, Huty Gogołowskiej, Cieszyny i okolic. Po raz pierwszy na terenie powiatu strzyżowskiego zostanie także podjęte stałe współdziałanie jednostek edukacyjnych z różnych poziomów. Projekt zakłada bowiem współpracę pomiędzy prowadzonym przez Gminę Frysztak Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie i Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie jako jednostką edukacyjną samorządu powiatowego w Strzyżowie prowadzącą kształcenie zawodowe uczniów na poziomie ponadpodstawowym. Dobrzechowskie Centrum, które zbudowane zostało od podstaw przez Powiat Strzyżowski na terenie dawnej cegielni, to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w województwie podkarpackim. Oferuje kształcenie młodzieży m.in. w zawodach mechanicznych, samochodowych, budowlanych i in., w tym z wykorzystaniem obrabiarek CNC, projektowania komputerowego i in. W ramach projektu zadaniem Centrum będzie prowadzenie we współpracy ze szkołą w Stępinie zajęć dla uczniów w Stępinie dotyczących m.in. wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.

[opr. i fot. W. Plezia]