MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W BUDOWNICTWIE

MONTER ZABUDOWY I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH
W BUDOWNICTWIE

Rozwój budownictwa w Polsce powoduje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników specjalizujących się w nowoczesnym wykańczaniu wnętrz oraz wszelkimi pracami wykonywanymi na ostatnim etapie realizowania inwestycji budowlanej. Monter na budowie wykonuje roboty:  tynkarskie , glazurnicze, posadzkarskie, malarsko – tapeciarskie, suche zabudowy.

Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie wychodząc naprzeciw tym potrzebą otwiera pracownię do nauki zajęć praktycznych z zakresu robót wykończeniowych  w budownictwie
i zachęca uczniów Zespołu Szkól  Technicznych w Strzyżowie do wyboru odbywania zajęć praktycznych w CKZ.

Zadania i czynności:

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie może realizować zadania zawodowe związane z wykańczaniem robót murarskich, kładzeniem tynków zwykłych i cienkowarstwowych, wykonywaniem okładzin ściennych z płytek ceramicznych, desek, płyt
i paneli, wykonywaniem podłóg z tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, deszczułek podłogowych, płyt mozaikowych i paneli, malowaniem technikami tradycyjnymi oraz nanoszeniem nowoczesnych powłok malarskich.

Umiejętności zdobyte w cyklu kształcenia:

·         określanie właściwości materiałów do robót wykończeniowych
w celu ich właściwego  zastosowania,

·         czytanie dokumentacji technicznej potrzebnej do wykonania robót wykończeniowych,

·         przygotowywanie materiałów do robót wykończeniowych,

·         przygotowywanie podłoży pod roboty wykończeniowe,

·         wykonywanie robót, tapeciarskich, tynkarskich (tynki zwykłe
i cienkowarstwowe), okładzinowych, podłogowych,

·         wykonywanie wykończeniowych robót murarskich,

·         nanoszenie nowoczesnych powłok malarskich,

·         wykonywanie dociepleń budynków,

·         wykonywanie kalkulacji, kosztorysów robót, rozliczeń robocizny, materiałów sprzętu i maszyn,

·         ocenianie jakości i poprawności wykonanej pracy,

·         montaż suchej zabudowy,

·         wykonywanie napraw i konserwacji elementów wykończeniowych,

·         wykonywanie sufitów podwieszonych,

·         wykonywanie odbioru i kosztorysowanie robót wykończeniowych.

Ścieżka kariery zawodowej absolwenta:

Wraz z dynamicznym rozwojem sektora budownictwa, istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na monterów zabudowy i robót wykończeniowych, zarówno w inwestycjach jaki i remontach budynków w różnego typu działalności gospodarczej. Absolwenci szkoły znajdą zatrudnienie w każdej niemal firmie wykonującej usługi dla budownictwa. Mogą oni również prowadzić własną działalność polegającą na świadczeniu usług wykończeniowych. Absolwent może znaleźć zatrudnienie w swoim zawodzie w krajach Unii Europejskiej. Jest dobrze przygotowany do pracy oraz do  kontynuowania nauki.